Nornice niszczą Twój ogród? Oto jak skutecznie się ich pozbyć! Poradnik dla ogrodników

maciej-woryn
Oprac.: Maciej Woryn
jak pozbyc sie nornic z ogrodu

Nornice w ogrodzie to bardzo uciążliwe szkodniki, które potrafią zniszczyć rośliny oraz zrujnować estetykę ogrodu. Jak pozbyć się nornic z ogrodu? Przede wszystkim trzeba nauczyć się rozpoznawać obecność tych szkodników, aby móc zastosować odpowiednie metody zwalczania. Istnieje wiele skutecznych sposobów na pozbycie się nornic, takich jak pułapki lub stosowanie specjalnych środków chemicznych. Po wyeliminowaniu szkodników ważne jest również zapobieganie ich powrotowi.

Nornice w ogrodzie – jakie szkody wyrządzają?

Jeśli zastanawiasz się, jakie szkody wyrządzają nornice w ogrodzie, to warto wiedzieć, że są to gryzonie, które żyją pod ziemią. W okresie jesiennym i zimowym są one bardzo aktywne i przemieszczają się pod ziemią, często zrywając korzenie roślin. Właśnie to jest głównym powodem, dla którego nornice są uważane za szkodniki ogrodowe. Uszkadzają korzenie, co prowadzi do obniżenia plonów lub nawet śmierci roślin.

Kopanie nor przez nornice także stanowi problem dla ogrodników, ponieważ prowadzi do uszkodzenia gruntów i dodatkowo utrudnia uprawianie gruntu. Można powiedzieć, że nornice to prawdziwe utrapienie dla miłośników ogrodnictwa.

Nornice w ogrodzie – jakie szkody wyrządzają?

Jak rozpoznać obecność nornic w swoim ogrodzie?

Jak rozpoznać obecność nornic w swoim ogrodzie? Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Widoczne objawy obecności nornic to przede wszystkim gniazda ziemne na powierzchni ziemi. Nornice kopią i jaskinie, które składają się z korytarzy o średnicy około 4-5 cm, prowadzących w głąb ziemi. Małe otwory wejściowe do nor także mogą wskazywać na ich obecność.

Jeśli zauważysz, że twoje rośliny wykazują oznaki uszkodzenia korzeni, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z problemem, którym jest nornica. Uszkodzone korzenie roślin to zamieranie części roślin lub brak plonów, co może prowadzić do znaczącej straty dla ogrodu. Dlatego ważne jest, aby regularnie monitorować stan roślin i działać natychmiastowo, gdy pojawią się pierwsze objawy obecności nornic.

Co zrobić z obierkami z ziemniaków w ogrodzie?
Co zrobić z obierkami z ziemniaków w ogrodzie?

Ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych w ogrodach, a co za tym idzie, obierki z ziemniaków są często generowanym odpadem. Jednak mało kto wie,...

Maciej WorynMaciej Woryn

Metody zwalczania nornic – skuteczne sposoby na pozbycie się szkodników

Nornice to jedne z najbardziej inwazyjnych szkodników w ogrodzie, ale istnieją skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć. Jednym z najlepszych rozwiązań są pułapki chwytne, które najlepiej umieścić w pobliżu nor. Działają one na zasadzie pochwycenia zwierzęcia na jego terenie, nie powodując przy tym jego śmierci. W ciągu kilku godzin pochwytana nornica może zostać przewieziona w bezpieczne miejsce i wypuszczona.

Metody zwalczania nornic

Inną skuteczną metodą jest stosowanie repelentów, które odstraszają nornice. Dostępne na rynku środki są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, a ich regularne stosowanie pomaga w zapobieganiu nawrotom nornic.

W niektórych przypadkach stosuje się także trucizny, aby pozbyć się tych szkodników. Jednak należy pamiętać, że takie działania mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla pozostałych zwierząt, ale również dla ludzi. Dlatego przed zastosowaniem trucizn należy skonsultować się z fachowcem.

Jak zapobiegać powrotowi nornic do Twojego ogrodu?

Aby zapobiegać powrotowi nornic do Twojego ogrodu, trzeba zwrócić uwagę na czynniki sprzyjające ich obecności. Warto unikać pozostawiania na powierzchni ziemi resztek pokarmowych lub innych materiałów organicznych, które mogą zainteresować te gryzonie.

Regularne cięcie trawy i krzewów może również okazać się skutecznym sposobem zapobiegania nawrotom nornic. Krótkie trawniki i ścięte krzewy utrudniają bowiem kopanie nor przez te szkodniki.

Jeśli masz problem z nornicami, możesz także zastosować dodatkowe warstwy ochrony. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie specjalnej siatki lub innego materiału, który będzie stanowił barierę dla tych gryzoni. Siatka może być zakopana w ziemi na głębokości około 50 cm, co pozwoli na skuteczną ochronę roślin przed nornicami.

Jak zapobiegać powrotowi nornic

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy za opinię

To może ci się spodobać

POWIĄZANE

Dodaj komentarz