MRiT zapewnia, że nowe zasady planowania przestrzennego nie oznaczają likwidacji ROD

maciej-woryn
Oprac.: Maciej Woryn
mrit zapewnia ze nowe zasady planowania przestrzennego nie oznaczaja likwidacji rod

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewniło, że nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego nie mają na celu likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych, pomimo obaw Polskiego Związku Działkowców. Projekt rozporządzenia wzbudził wiele dyskusji i obaw wśród działkowców, jednak resort chce wyjaśnić, że zmiany mają na celu zapewnienie odpowiedniej infrastruktury dla ogrodów działkowych, a nie ich likwidację.

Projekt rozporządzenia: Uwzględnienie postulatów działkowców

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że projekt rozporządzenia uwzględnia postulaty działkowców oraz dodaje ogrody działkowe do strefy wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną. Nowe przepisy mają na celu umożliwienie gminom dokonania rozstrzygnięć dotyczących lokalizacji ogrodów działkowych na wcześniejszym etapie. Resort zapewnia, że ogrody działkowe będą nadal uwzględnione w planach ogólnych gminy, a ich lokalizacja będzie wynikała z analizy wielu czynników rozwoju przestrzennego.

Obawy Polskiego Związku Działkowców: Niebezpieczeństwo likwidacji ROD

Polski Związek Działkowców obawia się, że nowe zasady planowania przestrzennego mogą skutkować zakazem ujawnienia Rodzinnych Ogrodów Działkowych w planach miejscowych na większości terenów gmin, co według Związku może prowadzić nawet do likwidacji 60 proc. ROD. Obawy te wynikają z obawy, że ogrody działkowe mogą stać się sprzeczne z planami miejscowymi, co otworzyłoby drzwi do ich likwidacji. W tym kontekście Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla, że stanowisko PZD zawiera nieścisłości, mogące wywoływać niepotrzebny niepokój wśród użytkowników ogrodów działkowych.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy za opinię

To może ci się spodobać

POWIĄZANE

Dodaj komentarz